W Polsce chryzantemy są znane jako złocienie. Dlaczego? Ponieważ w naturze występują w naszym kraju głównie w kolorze żółtym w Pieninach. Jest to chryzantema Zawadzkiego. Jednak ta rodzina astrowatych liczy ok. 50 gatunków, a ich historia jest bardzo ciekawa.

Nazwa CHRYZANTEMA pochodzi z greki i oznacza “chrys” – złoty oraz “anthemon” – kwiat. Już w V w p n e Konfucjusz pisał o pięknych chryzantemach. Naturalne środowisko dla tych kwiatów to Chiny, Korea, Japonia oraz Mongolia. W Chinach nawet jedno z miast nosi nazwę “Chryzantemowe Miasto”. Z kolei w Japonii od 831 roku, co rok 9 września celebrowany jest Dzień Chryzantemy, podczas tego święta np. pije się wino z… chryzantem.

Chryzantemy są cenionym składnikiem w zielarstwie oraz jako przyprawa kulinarna, a płatki chryzantem są składnikiem aromatycznych herbat. Niektóre perfumy również zawierają w swoim składzie te kwiaty. 

Do Europy chryzantemy trafiły z Dalekiego Wschodu dopiero w XVIII w, a w Polsce są znane od XIX w.

Chryzantemy pięknie zdobią ogrody oraz kompozycje na tarasach i balkonach od końca lata po początek zimy, dlatego są cenioną rośliną jesienią.