Jesienią podziwiamy pięknie przebarwiające się liście drzew i krzewów w parkach, lasach lub naszych ogrodach. Jednak pod koniec listopada z docenianiem będziemy spoglądać na zieleń, która pozostanie na roślinach iglastych, np. na sosnach.

sosna unicinata nana

Rośliny iglaste są elementami kompozycji ogrodu, które pozostają z nami przez cały rok. Sosna kojarzy nam się głównie z wysokimi, strzelistymi drzewami w lesie, które powszechnie występują w Polsce. Jednak to rodzina bogata w wiele ciekawych form i liczy ok.115 gatunków. W Polsce 3 gatunki są pod ochroną – limba, błotna i kosodrzewina.

kosodrzewina

ko

kosodrzewina Pumilio

Naturalnie sosny występują w strefie klimatu umiarkowanego na północnej półkuli, jednak obecnie sosny można spotkać niemal na całym świecie. Największa różnorodność sosen występuje w Meksyku i Kalifornii oraz północnych obszarach Pakistanu. Sosny mają niewielkie wymagania, dlatego są chętnie uwzględniane w architekturze terenów zielonych jako trwała ozdoba.

sosna Varella

Planując miejsce posadzenia sosny koniecznie sprawdź, jakie rozmiary osiąga dorosła roślina. Dzięki temu wydobędziesz cały urok pokroju krzewu. Gatunki różnią się między sobą zagęszczeniem igliwia na gałązkach, długością igieł, układem szyszek, przebarwieniami igieł w ciągu roku. Kiedy wiesz, jak będzie wyglądała sosna za kilka lat, umiejscowisz ją tak, aby nie zasłaniały ją inne nasadzenia ani sama nie będzie zasłaniała otaczających roślin.

Ciekawym rozwiązaniem są też sosny szczepione na pniu. Dzięki temu zabiegowi nawet niewielkie, zwarte formy (np. sosna Schmidt) są dobrze widoczne ponad rabatą.

sosna Schmidt

Jak widzisz rodzina sosen to prawdziwe bogactwo gatunków o zróżnicowanym pokroju, szerokości, wysokości. Można je dowolnie komponować z innymi roślinami w ogrodzie, a zimą są piękną zieloną, ozdobą.

sosna Hilside Creeper